Ak chcete aby sa vaša webstránka zobrazovala vo výsledkoch vyhľadávania musí byť váš web indexovaný.
Indexácia webstránky je proces kedy roboty prehliadajú webstránky, sťahujú súbory a indexujú ich. Webstránky sa spracovávajú a ukladajú do databázy vyhľadávačov.
Cieľom indexovania je aby užívatelia internetu našli obsah ktorý hľadajú ešte jednoduchšie a rýchlejšie. Na druhej strane je aj cieľom umožniť (vďaka SEO) vašu webstránku vo výsledkoch vyhľadávania, ideálne na čo najlepších pozíciách.
Je niekoľko prípadov kedy nechcete aby sa vaša, najčastejšie je to počas tvorby webstránky. V takýchto prípadoch môžete dať príkaz robotom (crawlerom) aby vašu stránku neindexovali. Stačí na váš web pridať súbor s názvom robots.txt kde umiestníte tento kód:
User-agent: * Disallow: / Ak chcete zakázať prehľadávanie napr. iba robotom od Googlu, tak tento kód bude vyzerať takto: User-agent: Googlebot Disallow: /
Ak sa chcete presvedčiť či je vaša webstránka indexovaná máte na to dva spôsoby. Ak máte svoj web prepojený s Google Search Console tak si toto info nájdete práve v tomto nástroji. Druhou možnosťou je vyhľadávač Google kde vložíte takýto dopyt "site:bigway.sk".
Pre lepšie indexovanie vašej webstránky sa odporúča vytvoriť Sitemapu webu. Túto Sitemapu následne vložíte do Google Search Console. Ak chcete aby sa vaša webstránka správne zobrazovala užívateľom internetu, určite indexáciu nepodceňujte.